Proč a jak se slaví Mezinárodní den žen ve světě

Mezinárodní den žen ve světě

8. března, Mezinárodní den žen. To všichni víme. Ale víme, proč se tento den vůbec slaví? Jak vznikl a kdo se o něj zasloužil? A jak se slaví jinde než v České republice?

Kousek historie

Mezinárodní den žen se slaví každoročně 8. března. Právě 8. března 1908 se konala stávka newyorských švadlen za rovnoprávnost a volební právo. Tento den tak oslavuje především ekonomické, politické a sociální úspěchy žen a zároveň připomíná nerovnosti a diskriminaci, které stále existují.

Roku 1910 se v Kodani konala mezinárodní konference žen, kde padl návrh na vyhlášení Mezinárodního dne žen. Tento návrh byl schválen a první Mezinárodní den žen se již o rok později slavil v několika evropských zemích.

Od té doby se tento den stal globálním symbolem boje za rovnost pohlaví a připomínkou, že je třeba nadále pracovat na odstranění diskriminace žen a zajištění rovných příležitostí pro všechny.

Jak se slaví Mezinárodní den žen ve světě?

Mezinárodní den žen se slaví ve více než stovce zemí po celém světě. A každá země si toto významné datum oslavuje trošku jinak. V některých zemích se jedná o významný státní svátek, zatímco v jiných zemích jde „jen“ o příležitost k projevení solidarity s ženami v boji za rovnoprávnost. A někde ho slaví jen proto, aby mohli něco slavit. Znáte to, důvod se vždycky najde.

V Norsku se Mezinárodní den žen slaví jako den rovnosti a boje proti diskriminaci. Ženy a muži se zde sjíždějí k akcím a demonstracím, na kterých mluví o významu rovnoprávnosti a připomínají si, jak důležitou roli hrají ženy v politice, hospodářství a kultuře.

Ve Spojených státech se tento den slaví různými způsoby. Mnoho organizací se ale soustředí na zvýšení povědomí o genderové nerovnosti a diskriminaci vůči ženám. Kromě toho se v této době často konají akce na podporu žen v podnikání a v politice.

V Číně pak slaví podobně jako Den matek, kdy si muži dávají za úkol darovat svým manželkám, matkám a sestrám květiny a malé dárky. V zemi se také konají různé kulturní a společenské akce, které slaví úspěchy žen v různých oblastech.

Podobně jako Den matek se tento den slaví i v Rusku. Ženy si odpočinou od práce a mohou si užít volný den s rodinou a přáteli.

Mezinárodní den žen

Ve Španělsku muži ženám darují květiny a malé dárky, zatímco v Itálii se na ulicích konají různé kulturní akce a festivaly.

V některých zemích se kromě oslav konají i demonstrace a protesty. Například v Argentině se ženy sejdou na hlavním náměstí v Buenos Aires, aby demonstrovaly za práva žen a rovnoprávnost.

V Jihoafrické republice se Mezinárodní den žen slaví celý týden a kromě kulturních a společenských akcí se zde konají také různé workshopy a semináře, které pomáhají ženám zlepšovat své vzdělání a zvyšovat své sebevědomí. Musím říct, že tenhle způsob oslav se mi líbí nejvíc.

V každé zemi se tedy Mezinárodní den žen slaví trochu jinak, ale hlavním poselstvím všech oslav je uznání významu žen v naší společnosti a boj za rovnoprávnost a práva pro všechny.

Proč je Mezinárodní den žen tak důležitý?

V tento den bychom si především měli připomenout, jak důležité jsou ženy v našem životě. Připomíná nám, že jsou to právě ony, kdo se stará o rodinu, vychovává děti a přispívá k rozvoji společnosti jako celku. Je důležité podporovat a uznávat všechny úspěchy, kterých ženy dosahují v různých oblastech, a podporovat je v jejich úsilí.

Nejen v tento den, ale vždy bychom měli ctít ženy, které nás obklopují, a vyjádřit jim naši podporu a úctu. Protože k tomu přece nepotřebujeme den v kalendáři! Ten je jen takovým připomenutím, abychom na to nezapomínali!

Takže, milé ženy, přeji vám krásný Mezinárodní den žen! Nechte se obskakovat a obletovat, hoďte nohy nahoru a relaxujte. Zasloužíte si to!!!

Mimochodem, kterou zemí byste se při oslavách nechaly inspirovat vy? 😉

Mezinárodní den žen

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *