Velikonoce jsou jedním z nejdůležitějších křesťanských svátků a slaví se po celém světě. Zatímco některé zvyky, jako zdobení vajíček nebo pečení mazanců, jsou společné pro mnoho zemí, existují i zajímavé rozdíly v tom, jak se Velikonoce slaví v různých koutech světa.
Velikonoce u nás
V České republice, jak všichni víme, se s Velikonoci pojí barvení a zdobení vajíček a průvody s pomlázkami. Pomlázky, které by si chlapci měli sami uplést z větviček vrby jívy, slouží k symbolickému „vymlácení zlého“. Muži a chlapci v pomlázkových průvodech obcházejí domy a „vyšlehají“ ženy přes zadek, což má přinést zdraví a krásu do domácnosti.
Tato tradice je u nás po mnoho let a ne všichni ji v poslední době mají v oblibě. A zdaleka se nejedná jen o ženy, které nechtějí dostat výprask. Také spousta mužů a chlapců se začíná od této staré tradice odklánět. Čím dál víc se tedy v rodinách přejímají jiné tradice, jako je například hledání vajíček a velikonočních sladkostí. Můj postoj k tomuto svátku jsem sepsala v jednom ze starších článků, kde jsem zdůvodnila, proč já osobně nemám ráda Velikonoce.
Ani ve světě tuto naši tradici popravdě moc „neberou“ a nerozumí jí. Podíváme se tedy na to, jak se Velikonoce slaví jinde.
Spousta zvyků je všude stejná či podobná, například kraslice a barvení vajec, velikonoční zajíček atd. V různých zemích či jen regionech však najdeme jedinečné prvky, které odrážejí místní tradice a kulturu.
Velikonoce ve Evropě
V Německu například děti hledají velikonoční zajíce, kteří jim v noci zanechávají vejce a sladkosti. V některých částech země se také konají ohňové oslavy, které symbolizují konec zimy a příchod jara.
V Norsku se konají velikonoční výpravy na horu, během kterých se lidé toulají po sněhu a zastavují se u chat a jeskyní.
Ve Španělsku se Velikonoce slaví celý týden, kterému se říká Semana Santa neboli svatý týden. Během něj se konají různá procesí, kdy jsou místní obyvatelé oblečení do speciálních kápí a pláštěnek. Podobně se slaví i v některých zemích Latinské Ameriky.
V Itálii obyvatelé ve velkých procesích nesou figuríny Ježíše Krista a Panny Marie. Největší tradicí je ale to, že se rodina sejde a tráví čas spolu.
V některých oblastech Itálie jsou Velikonoce spojeny se zvykem, který se nazývá Scoppio del Carro, což znamená „výbuch vozu“. Během tohoto zvyku se naplní voz ohňostroji a následně se přiveze před kostel, kde se odpálí. Tento rituál symbolizuje očištění města od hříchů.
V Bulharsku se na Velikonoce kromě různých průvodů a zpívání konají také soutěže v pečení tradičního velikonočního chleba zvaného kozunak.
V Polsku kromě svěcení potravin a soutěží o nejkrásnější kraslici probíhají i další tradice. Například na tzv. Mokré pondělí se v ulicích pořádají vodní bitvy. V některých městech se také pořádá tzv. Běh na koblihy neboli závod, na jehož konci závodník dostane za odměnu koblihu.
Velikonoce v Americe
V USA se Velikonoce pojí s velikonočním zajíčkem a zábavou pro děti. Pořádá se hledání velikonočních košíčků, které jsou plné sladkostí a hraček pro děti. Velikonoční prázdniny se zde slaví cestováním za rodinou a společně stráveným časem. Konají se také různé akce a hody.
Velmi podobně se Velikonoce slaví také v Kanadě.
V Mexiku se podobně jako ve Španělsku a Itálii konají různá procesí připomínající Ježíšovu cestu na kříž. Kromě toho se ale v některých oblastech na ulicích vytvářejí velké květinové koberce, které představují biblické scény. Tyto koberce tvoří barevné květiny a okvětní lístky. Také se pořádají různé taneční a jiné zábavy, kdy se lidé setkávají a baví se.
Velikonoce v Austrálii a na Novém Zélandu
Zajímavým zvykem, který se slaví v Austrálii, je velikonoční závod. Lidé se zde utkají v běhu se závažím, které připomíná velikonočního zajíce. Velikonoce tu spadají na podzim, takže se často slaví venku. Lidé se setkávají na různých zahradách, v parcích a plážích a užívají si společný čas.
Stejně jako v mnoha jiných zemích, i na Novém Zélandu se věří, že dárky a sladkosti přináší velikonoční zajíc. V některých oblastech se konají trhy, na nichž se prodávají velikonoční panenky. Ty se vyrábí z trav a mají obličej z kukuřičných listů.
Mnoho měst pořádá různé festivaly. Například Christchurch pořádá festival „The Great Easter Egg Hunt“, kde se konají soutěže a aktivity pro celou rodinu.
Velikonoce v Asii
V Asii se Velikonoce slaví jen v zemích se silnou křesťanskou populací. Ve spoustě zemí jsou tak spíše komerčním svátkem. Lidé se scházejí s přáteli a dávají si dárky.
V Japonsku se například Velikonoce pojí s tradicí Daruma otoshi, kdy se staví věž z papírových krabic a poté se na ni pokládají postavičky Darumy. Cílem bývá shodit vrchní krabici tak, aby se postavička Darumy dostala až na zem, což znamená, že se splní přání.
V některých zemích Asie si však lidé připomínají cestu Ježíše Krista na kříž a jsou tak významnějším svátkem než v jiných asijských zemích (například Filipíny).