Oslo byl náš původní cíl. Nakonec to byla spíš polovina našeho eurotripu. Myslíte si, že Oslo není vhodné pro děti a že je to nebude bavit? Taky jsme se toho obávali, obzvlášť, když skoro pořád pršelo. Nakonec jsme si ale těchto 7 dní v Oslo s dětmi užili naprosto maximálně.
Eurotrip s dětmi
V předchozím článku jsem popsala naši cestu z Česka přes Polsko, Německo, Dánsko a Švédsko do Norska. Dneska vám prozradím, jakých bylo 7 dní v Oslo s dětmi a jak jsme si to užili. Třeba tady najdete nějakou tu inspiraci.
Den 5: Vigenland Sculpture Park ve Frogner Parku a poloostrov Bygdøy
První den jsme se vydali do Vigenland Sculpture Parku. Najdete tu přes 200 soch na téma rodiče a děti, většinou zobrazených bez oblečení. Autor Gustav Vigeland sochy tvořil přes 40 let. Naši kluci sochy nazvali lehce úchylnými, což vzhledem k přísné norské politice stran výchovy docela sedí.
Poté, co jsme prošli parkem, jsme se vydali cestičkou kolem řeky. Chvílemi lehce poprchalo, i tak ale měla procházka své kouzlo. Ono to všechno mokré vypadá tak nějak lépe.
Došli jsme k přístavu, kde si kluci chvíli pohráli na skateparku. Následně jsme se vydali na poloostrov Bygdøy. Procházka kolem moře byla naprosto úžasná. A ty výhledy!
Došli jsme až k muzeu Frammuseet a blízké pláži. I tady si kluci skvěle pohráli a my udělali nějaké ty fotečky a pokochali se výhledy.
Blížící se mraky nás ale vyhnaly. Do bytu jsme se vrátili krásně unavení. Všechno jsme to totiž zvládli pěšky.
Den 6: Královský palác a muzeum Astrup
Na tento den jsme si naplánovali prohlídku královské zahrady a paláce. Nejvíc kluky zaujala hradní stráž. Shodli jsme se, že norská hradní stráž má snad ty nejbenevolentnější podmínky ze všech. Pánové se spolu normálně vybavovali, koukali kolem a myslím, že kdybychom se s nimi chtěli dát do řeči, nebyli by proti.
Prohlídka byla krátká a rychlá. Pak jsme se rozhodli vydat k muzeu moderního umění Astrup. Než jsme k němu došli, absolvovali jsme krásnou procházku kolem moře. Restaurace a kavárny tu mají nepopsatelné kouzlo. Vzhledem k cenám jsme ale nakonec žádnou nevyzkoušeli. Díky nepříznivému počasí kluci ani neměli chuť na zmrzlinu, která by nás vyšla na cca 120 Kč/kopeček.
Cena vstupného do muzea Astrup je 150 NOK za dospělého a 100 NOK za studenta. Děti do 20 let a vlastníci členství mají vstup zdarma. Muzeum má několik pater. Věřím, že milovníci moderního umění si tu přijdou na své. Mně osobně toto nic neříká. Ale atmosféra muzea, terasy a okolí jsou krásné. Jestli to však stojí za tu cenu, nechám na posouzení každého.
Den 7: Pevnost Akershus
Cestou k pevnosti Akershus jsme šli kolem sochy bývalého norského krále Haakona VII. Kluky nejvíc zaujala číslovka za jménem s tím, že Haakon bylo zřejmě u královské rodiny oblíbené jméno. Jelikož jsou kluci homeschooleři a občas worldschooleři, zajímal nás i současný norský král. Ten se jmenuje Harald V., což je zřejmě také velmi oblíbené jméno.
Pevnost Akershus byla hezká. Na spoustě míst byly k nalezení QR kódy, díky nimž jsme si mohli přečíst něco z historie či nějaké pověsti. Některé byly opravdu zajímavé. Z hradeb byl pěkný výhled a my si mohli z výšky ukázat, kde jsme už byli a kam se ještě chystáme.
Cestou z pevnosti jsme objevili opravdu hodně dlouhou řadu nejrůznějších houpaček. Samo sebou, že jsme se tu s dětmi zastavili.
Den 8: Skokanský můstek Holmenskollen
Výška skokanského můstku Holmenskollen je 371 m. n. m. Hezké výhledy byly i z laviček pro diváky, my se však vydali i na věž. Cena rodinného vstupného byla 400 NOK. Není to málo, ale nelituji. Ten výhled za to stál. A to i přesto, že se staršímu synovi nahoře udělalo zle a raději jen seděl a čekal, až se pokocháme.
Předtím si Martínek vyzkoušel také ski simulátor. Cena jedné jízdy pro dítě byla 55 NOK. Podle něj to za to stálo.
Pro zájemce je tu k dispozici i zip lanovka.
Poté jsme se šli podívat do blízkého lesíka a na další skokanský můstek. Odpočívali jsme u veliké sochy.
Den 9 a 10: Pláž na Bygdøy, Ekeberg park, budova Opery a městská knihovna
První z těchto dnů jsem se sešla se známou a „chlapi“ zůstali v bytě. Byl to takový odpočinkový den pro všechny.
Odpoledne jsme se vydali na pláž na poloostrov Bygdøy. Bohužel nám sluníčko svítilo jen do té doby, než jsme tam dorazili. Pak se zatáhlo. Moře bylo opravdu studené. Kluci si ovšem náladu zkazit nenechali a vystačili si i s hraním na mělčině, kde si namočili maximálně tak nohy.
Navštívili jsme také park Ekeberg. Prvně jsem tam byla s kamarádkou a druhý den jsem tam vazala i kluky. Rozdíl v obou návštěvách byl velký.
Park je plný prapodivných soch, většinou lehce morbidních a strašidelných. První den bylo po dešti, všude byla mlha a nikde ani živáčka. Krásné výhledy sice nebyly vidět, zato atmosféra těch strašidelných soch byla úchvatná. Obzvláště socha ženy v životní velikosti kráčející po cestě. Upřímně, nechtěla bych tam jít v tomto počasí sama.
Druhý den už svítilo sluníčko a v parku byla spousta lidí. Strašidelné sochy najednou přestaly být strašidelné. Zato výhledy, které předcházející den halila mlha, stály za to.
Cestou do Ekeberg parku jsme se stavili na budově Opery. Ano, opravdu NA ní. Její architektura totiž umožňuje po střeše dosahující k našim nohám vyjít až nahoru a pokochat se výhledem.
Za zmínku také stojí šestipatrová knihovna hned vedle budovy Opery. Jedno celé patro je vyhrazeno dětem. Také tu najdete plochy vyhrazené ke konzumaci jídla, kavárnu a v každém patře samozřejmě toalety. V knihovně si vybrat, jestli se posadíte do nějakého čtecího koutku, lehnete na matraci nebo si s notebookem sednete k pracovnímu stolu. A navíc, vstup je zdarma. Ráj pro všechny digitální nomády.
Den 11: Parkour Park
Předchozího dne při cestě do Ekebergparku jsme šli kolem budovy s nápisem Parkour Park. Jelikož už bylo chvíli před zavíračkou a běžně se platilo pouze celodenní vstupné ve výši 150 NOK za dítě, nechala obsluha kluky si to tam vyzkoušet zdarma. Slíbili jsme, že se následující den vrátíme a zaplatíme celodenní vstupné. Slib jsme dodrželi.
Přišli jsme na celé odpoledne. Martin a já jsme si sedli ke stolku a „dělali si svoje“ – Martin pracoval, já dopisovala cestovní deník. A kluci si to neskutečně užili. Skamarádili se, naučili se nějaké nové triky… Byli nadšení. Když se jich zeptáte, co se jim na Norsku nejvíc líbilo, bez přemýšlení vám odpoví „Parkour Park“.
Den 12: Odjezd a shrnutí
Následující den nás čekal odjezd stejnou trasou do Polska.
V plánu jsme sice měli v Oslo zůstat jen pár dní a pak se vydat na západ Norska, někam do přírody, na fjordy a do hor. Uvažovali jsme o Stavangeru nebo mém oblíbeném Bergenu. Bouře Hans nám však naše plány překazila a my proto zůstali raději v Oslo. I tak jsme si to ale užili, i když nám příroda opravdu chyběla.
Po příjezdu jsme auto zaparkovali na vyhrazené místo a po městě se následně pohybovali buď pěšky, nebo hromadnou dopravou. Jízdenky se kupovaly online, takže bylo vše bez problémů.
I když jsme měli z velkoměsta lehké obavy, nakonec jsme si 7 dní v Oslo s dětmi užili. Oslo má své kouzlo. Někdo ho vidí hned, někdo ho hledá trošku déle. Určitě se sem ještě vrátím.
Na více fotek z cesty se můžete podívat na naší stránce na Facebooku.
Jak se v Oslo líbilo vám a vašim dětem? Přijďte se s námi o své zážitky podělit do naší FB skupiny Nomádské rodiny: Svoboda, podnikání a vzdělávání na cestách.