Jak efektivně zabavit děti na cestách?

Jak zabavit děti na cestách

Chystáte se na delší cestu a děsíte se, jak ji budou snášet vaše děti? Ať už vás čeká cesta autem, vlakem nebo letadlem, přinášíme zaručené tipy, jak zabavit děti na cestách.

Do auta

V první řadě je třeba si uvědomit, že dítě není malý dospělý a čas vnímá úplně jinak. Potřebuje se prostě zabavit. Jak na to? Hrajte si.

  • Hra na pozorování – Oblíbená hra s množstvím variant. Dejte dětem úkol, aby počítaly například červená auta nebo motorky. Případně si může každý vybrat jinou barvu a soutěžit, kdo najde aut své barvy víc. Samozřejmě se můžete zapojit také, o to víc to bude děti bavit.
  • Hra „Hledám“ – Vyberte si nějaký objekt v okolí a řekněte „Hledám něco, co je (popište vybraný objekt)“. Ostatní soutěžící hledají, co máte na mysli.
  • Různé hry na cesty – Děti si s sebou můžou vzít také různé deskové nebo karetní hry na cesty. Jsou vytvořené speciálně pro tyto situace, takže jsou skladné a v autě i v jiném dopravním prostředku děti skvěle zabaví.

Do letadla či vlaku

Hry založené na pozorování okolí v letadle moc hrát nejde a ve vlaku jen výjimečně. Můžete ale zabavit děti jinak.

  • Hra „Hádej, kdo (co) jsem“ – Nejdřív si určete pravidla – zda budete myslet na zvířata, filmy či osoby, ať už reálné nebo fiktivní. Následně si jeden z vás vybere, kdo nebo co je, a ostatní pokládají otázky, na které dotyčný odpovídá pouze „Ano“ nebo „Ne“. Kdo se první dostane až ke správné odpovědi, vyhrál.
  • Slovní fotbal – Skvělá hra na trénování rozpoznání hlásek. Jeden řekne slovo, druhý vymyslí slovo, které začíná na písmeno, na které předchozí slovo končilo. Například jeden řekne „auto“, druhý řekne „otoman“, třetí řekne „nanuk“. Pro profíky je skvělá varianta vymýšlení slov začínajících na poslední slabiku slov předchozích.
  • Knížky – Prohlížet obrázky a číst dětské knížky v letadle či ve vlaku můžou i ti, kterým se při podobné aktivitě v autě dělá špatně od žaludku. Případně dětem můžete přibalit i knížky samolepkové.
  • Malování – Děti mohou také kreslit či vybarvovat. Vezměte s sebou tedy pastelky, papíry a omalovánky.
  • Sbírání vlajek ze zahraničí – Obzvláště pro zabavení dětí cestou domů ze zahraničí se skvěle hodí tento dětský cestovní pas, kam si může dítě například nalepit vlajku daného státu či jinou samolepku, namalovat obrázek nebo zapsat své postřehy z cesty. A jestli se vám pas zalíbil, pro zábavu na doma se skvěle hodí celá letní sada her a knížek.
Jak zabavit děti na cestách
  • Audiokniha nebo pohádka – Pokud nejste zapřisáhlí odpůrci moderních technologií v rukou dětí, můžete jim na tabletu nebo notebooku pustit pohádku nebo audiopohádku.
  • Hry na mobilu nebo tabletu – A pokud nemáte nic proti, mohou si děti, alespoň během té cesty, zahrát i nějakou tu hru. Třeba vzdělávací nebo logickou.

Když letíme letadlem my, přiznám se, že jistota jsou právě mobily s hrami a notebooky s pohádkami a filmy. Například při cca 4hodinové cestě na Madeiru byly „must have“. 🙂

Rada na závěr

Nezapomeňte, že děti potřebují dostatek jídla, pití a pohybu. Víc než my dospělí. Cestou autem proto dělejte časté zastávky. Ve vlaku a v letadle se s nimi můžete občas projít v uličce.

A víte, co je v letadle ještě horší, než zvídavé a dovádějící dítě? Hysteričtí rodiče. 😉 Takže klid. 😉

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *